Hızlı Erişim

--------------------------------------

Skip Navigation LinksAna Sayfa > Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi > Kapıçam Tabiat Parkı

Kapıçam Tabiat Parkı

Ülkemizin 30. Tabiat Parkı olarak ilan edilen Kapıçam Tabiat Parkı 179 Hektarlık alanı kapsamakta olup İl merkezine 13 km mesafede dir.

 

Parkımız 27.02.2010 tarihinde Sayın Bakanımız Prof Dr. Veysel EROĞLU’nun katılımıyla doğa severlerin ziyaretine açılmıştır.

 

 

Kapıçam Tabiat Parkının 59,5 Hektarı Mesire alanı, 101,3 Hektarı Mutlak Koruma Alanı, 7,2 Hektarı Keklik Üretme İstasyonu ve 11 Hektarı Botanik Bahçesi olarak kullanılmaktadır.

 

Bünyesinde 400 e yakın nadir, endemik otsu ve odunsu bitkiyi barındıran Kapıçam Tabiat Parkı içerisinde yer alan Botanik Bahçesi, aynı zamanda sahaya bir peyzaj özelliği katmaktadır.

 

İl Müdürlüğümüzce Söz konusu alanda, halkımızın bitki türlerini tanıması ve doğa koruma bilincinin geliştirilmesinin yanında doğal kaynakların tanıtımı ve korunmasına yönelik çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

 

 

Asli ağaç türü Kızılçam olan sahada, yaşları 90 ila 120 arasında değişen Kızılçam ağaçları bulunmaktadır. Ayrıca Lauretum (500-975 M) Pinus brutia, Olea oleastır orman zonu yer almaktadır. Yine Kapıçam Tabiat Parkı içinde tavşan, sincap, sürüngenler, incir kuşu, karatavuk gibi değişik kuş türleri yaşamlarını sürdürmektedir.

 

 

Tabiat Parkı içerisinde bulunan mesire alanı İlimizin ve komşu illerin günübirlik gezip dinlenebileceği ve piknik yapacağı doğal bir güzelliğe sahiptir. Mesire alanı içerisinde bir adet kır gazinosu bir adet büfe bulunmaktadır.

 

Park içerisinde bulunan Kınalı keklik Üretme istasyonu Ülkemizin ilk keklik üretme istasyonu olma özelliğini taşımaktadır. Yıllık 7.500 Keklik üretme kapasiteli istasyonunda üretilen Kınalı Keklikler Yozgat, Gaziantep ve Afyon’da kurulan kelik üretme istasyonlarına anaç olarak verilmesinin yanı sıra diğer iller de de doğaya bırakılarak av ve yaban hayatının gelişmesine katkı sağlamaktadır.

 

Kapıçam Tabiat Parkı Gaziantep karayolu ile Güney Doğu Anadolu Bölgesi, Adana karayolu ile Akdeniz Bölgesi, Kayseri karayolu ile İç Anadolu Bölgesi ve Malatya karayolu ile Doğu Anadolu Bölgesine bağlanan bir kavşak noktasıdır.

 

Toplam 4 dekar büyüklüğündeki 3 adet gölet alandaki bitkilerin su ihtiyacını karşılamanın yanı sıra yaban hayatının da gelişimine katkı sağlamaktadır.

Ziyaretçilerin alanı gezebilmeleri için Tabiat parkı içerisinde 1,5Km uzunluğunda doğal taştan yürüyüş yolu, 4 ahşap köprü, dinlenme amaçlı seyir terası, banklar ve uyarı levhaları bulunmaktadır..       

 

Yine alana İl Özel İdare Bütçesinden Damlama sulama tesisi, Giriş kulübesi, Sinevizyon salonu, giriş düzenleme, dere ıslahı ve seyir terasına 5 adet kameriye yapılmıştır.

Ayrıca alanda bulunan 2 göle seyir iskelesi ve doğa eğitim salonu giriş düzenlemesi yapılmıştır.

 

Alanın Uzun Devreli Gelişim Planı yapılmıştır.

Tabiat Parkında bazıları çeşitli fidanlıklardan, bazıları da doğal ortamdan getirilmiş 400 e yakın değişik odunsu bitki türü mevcuttur.

Teşhis edilen odunsu taksonlar, üzerinde familya ve tür adlarının bilimsel ve Türkçe adları, ile o taksonun doğal ortamdan mı, bahçe kökenli mi, olduğunu belirten etiketlerle isimlendirilmiştir.

 

Kapıçam Tabiat Parkının Hedefleri:

Öncelikli olarak Doğu Akdeniz Bölgesinde doğal yayılış gösteren ve parkın ekolojik şartlarında yetişebilecek taksonlar parka kazandırılacaktır.

Alanda yer alan ve alana dikilecek tüm odunsu taksonlar orijinleri belirlenerek kayıt altına alınacaktır.

 

Alanda bir cinsin zengin koleksiyonu olması sağlanacaktır.(Örneğin Pinus (Çam) cinsine ait zengin bir koleksiyon oluşturulacaktır.)

 

Doğu Akdeniz bölgesinde özellikle tehlike altında olan endemik ve ender odunsu taksonların yer aldığı bir koleksiyonlar oluşturulacaktır.

Alanda bulunan doğal ve egzotik odunsu taksonların yanında doğal yayılış gösteren otsu bitkileri de belirlemeye yönelik bir flora araştırması Fakültelerin ilğili Bölümü ile ortaklaşa gerçekleştirilecek bir çalışma ile belirlenecektir.  

Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik eğitim programları düzenlenerek bu çağdaki çocuklara doğa sevgisi aşılanacaktır.

 

Orman Fakülteleri, Orman Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde okuyan öğrenciler için Tabiat Parkında staj yapma olanakları geliştirilecektir.

Tabiat parkında gönüllü çalışmalara katılacak bir gönüllü sistemi oluşturulacaktır.