Hızlı Erişim

--------------------------------------

Skip Navigation LinksAna Sayfa > Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi > Başkonuş Mesire Alanı

 

Başkonuş Mesire Alanı

 

Başkonuş Mesire Yeri  Kahramanmaraş İli merkez ilçesinin Kuzeybatısında 1:25.000 Ölçekli Gaziantep M37-d4 no’lu haritada UTMX 286500-Y 4160500 koordinatlarında yer almaktadır. Ortalama yükselti 1325-1280 metredir. Ormanla kaplı dik yamaçların çevrelediği geniş düzlüğü ile aktif ve pasif rekreasyonel aktiviteler için zengin alternatifler yaratılmasına sağlayan hareketli bir topografik yapıya sahiptir.

 

  

Kuzeyinde halk ormanı bulunan Başkonuş Mesire Yeri, batıda Kahramanmaraş-Andırın karayolu, güneyde 1780m yükseltide Başkonuş Dağı zirvesi ve doğuda Başkonuş sırtları ile çevrilidir.

Başkonuş Mesire Yeri 1987 yılında 1987 yılında Geyik üretme istasyonu olarak kurulmuş, 1995 yılında B tipi Orman İçi Dinlenme Yeri olarak tescil edilmiştir.

21.06.2006 tarihinde A tipi Mesire yeri statüsüne alınmıştır. 25.09.2007 tarihinde Başkonuş Mesire Yeri 10ha’dan 16ha’a çıkartılmıştır.

 

  

Başkonuş  Mesire Yeri Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun 30. kilometresinde bulunan Andırın yol ayrımından itibaren çift şeritli asfalt yol takip edilerek 25 km sonra ulaşılan Mesire Yeri il merkezine 55 km dir.  

Bölge  özellikle yaz aylarında  lokal serin  iklim özelliğine sahip olup doktorlar tarafından solunum hastalıkları tedavisinde tavsiye edilmektedir.

Bölgede yüksekliğe bağlı olarak  Kermes Meşesi, Tespih Çalısı, Dağ Çileği, Menengiç, Sumak, Kızılçam, Toros Karaçamı, Lübnan Sediri, Doğu Kayını, Gürgen Yaparaklı kayacık,Kızılağaç ,Göknar ve  Toros Sediri yaygın olarak bulunmaktadır.

  

Bitki türleri arasında sümbül, lale, Ters Lale ,Kar çiçeği ,Dağ Sümbülü Patlak Çiçeği ve Siklamenler yaygındır.

Mesire Alanında Giriş Kontrol Binası, İdari Bina Bir bölümü Doğa Eğitim Merkezi olarak kullanılmaktadır, İki Adet Bungalov ev, Kır Kahvesi, Bir Adet Fırın ve 2 adet 2+2 WC bulunmaktadır.

 

  

Mesire Yeri Gelişme Planı ve Plan Raporu yaptırılarak Genel Müdürlüğümüzce 27.01.2009 tarihinde onaylanmıştır.